SDR&RFNoC

رادیو نرم افزار در محققان یاسین

رادیو نرم افزار و شبکه فرکانس رادیویی روی تراشه

این شرکت پیشرو در ارائه فناوری های نو، به عنوان دومین شرکت در دنیا، رادیو نرم افزاری را با RFNoC (شبکه فرکانس رادیویی روی تراشه)، بر بستر بوردهای پردازشی خود ارائه میکن. بخشی از مزیت های بهره گیری از رادیو نرم افزاری و فناوری RFNoC به شرح زیر می باشد:

  • نزدیک شدن نظریه های تئوری به کارهای عملی
  • سهولت انجام طراحی و تحلیل با سیگنال های دنیای واقعی
  • کاهش هزینه ها
  • کاهش مدت زمان رسیدن محصول به بازار
  • امکان انجام آزمون های سخ تافزار در حلقه
  • امکان پیاده سازی راحت الگوریتم های پیچیده و با محاسبات بالا بر روی سخ تافزار واقعی

دستگاه رادیو نرم افزاری که تحت عنوان USRP ( دستگاه جانبی رادیو نرم افزارهمه منظوره ) شناخته می شود، یک فرستنده/گیرنده قابل تنظیم برای طراحی ، نمونه سازی و استقرار سیستم های ارتباط رادیویی می باشد. این دستگاه یک محصول آرمانی جهت نمونه سازی ارتباطات بدون سیم Wireless و استقرار کاربردهای جنگ الکترونیک مدرن ، شنود الکترونیک و سیستم های بدون سیم است. سیستم های جنگ الکترونیک مدرن، شنود الکترونیک و رادار، پهنای باند سیگنال ها را در گستره وسیع فرکانسی دریافت ( Capture ) ، پردازش ( Process ) و ذخیره می کنند. مهندسین جهت تطبیق این سیستم ها با انواع سیگنال ها و تهدید های جدید، نیازمند امکاناتی در سخت افزار، نرم افزار و تجهیزات مربوطه هستند.

دستگاه USRP یک راه حل جهت نمونه سازی سیستم های ارتباط بدون سیم را فراهم میکند که سریع تر به نتایج منتهی می شود. با این سیستم می توان به راحتی کاربردهایی مانند: سیستم های چند ورودی/ خروجی ( MIMO ) و سیستم های LTE/WiFi را با سیگنال های دنیای واقعی ارائه داد. در حال حاضر امکان استفاده از قابلیت های RFNOC به روی محصولات شرکت محققان یاسین فراهم آمده است و مشتریان می توانند سیستم های رادیو نرم افزار خود را به راحتی در محیط GNU Radio به روی محصولات این شرکت توسعه دهند، متخصصین شرکت نیز برای آموزش نحوه کار با این محیط و همچنین نحوه کار با محصولات شرکت در این محیط یاریگر مشتریان محترم خواهند بود.